Antrenman Nedir?-Etkileri Nelerdir?

Antrenman Nedir?


Belirli bir sistem içinde hedeflenen sportif performansı elde etmek için bir program çerçevesinde, sportif performans öğelerini geliştirmeye yönelik çalışmaların tümüdür. Fizyologlara göre antrenman tanımı;
Vücuda yapılan tüm yüklenmelerde fonksiyonel ve morfolojiye uygunluk, yüklenmeler sonucu organizmada bir değişikliğin meydana gelmesi ve sonuçta verim artışına neden olunma. Bir başka tanımı ise;
Alıştırmalar yardımı ile sporcuların fiziksel, teknik, taktik, zihinsel, psikolojik ve motorsal hazırlığıdır.

Antrenman Etkileri Nelerdir?

     Doğru ve sistemli yapılan bir antrenman ile tüm performans öğeleri geliştirilebilinir.
Antrenman enerji oluşum sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunur. Bu şekilde kardiyovasküler  (kalp-damar) sistemi antrenman ile gelişerek sporcunun aerobik gücü (oksijenli-güç) aratılır. 
Yorgunluğa karşı direnç artar. Nöro-müsküler (sinir-kas) ileti antrenmanla iyileştirilir. Kuvvet artırımı sağlanır. Koordinasyon, esneklik gelişir. Hareketlilik ve beceri gibi özellikler, iyileştirilir. Ayrıca sporcunun, teknik , taktik, zihinsel ve psikolojik özellikleri de gelişir. Özet olarak antrenman ile sporcunun enerji oluşum sistemleri, kuvvetleri ve motorik özellikleri geliştirilebilinir.


Body Design Pilates olarak Antrenman Yapmak ve Performansınızı Arttırmanız İçin egzersiz çeşitlerinden Pilatesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazan Ve Hazırlayan: EMRE KAZIKTAŞ


Bu Kaynak Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Ders Notlarından Alıntıdır