KLASS MAGAZİN RÖPORTAJIMIZ

BODY DESIGN PILATES EĞİTMENLERİ EMEL KAZIKTAŞ, 

MÜCAHİT KARAKAŞ VE OĞUZ BORA ÜYELERİNE SUNDUKLARI HİZMETLERİ VE GELECEK HEDEFLERİNİ KLASS’A ANLATTILAR:


KLASS MAGAZİN -BODY DESİGN PİLATES


“YAŞAM BOYU EGZERSİZİ PRENSİP HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”


Body Design Pilates geçtiğimiz Ekim ayında Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’da kuruldu. Konusunda uzman, yurtiçi ve yurtdışında önemli eğitimler ve kariyer süreçlerinden geçmiş Emel Kazıktaş ve Mücahit Karakaş ortaklığında kurulan Body Design Pilates, vücut dizaynırlığını hedeflerken kişilerin yaşam boyu egzersizi prensip haline getirmelerini amaçlıyor. Body Design Pilates eğitmenleri Emel Kazıktaş, Mücahit Karakaş ve Oğuz Bora üyelerine sundukları hizmetleri ve gelecek hedeflerini Klass okurları için anlattılar.

Emel Kazıktaş:
·        “Bizler kendi dallarında uzmanlaşmış spor eğitmenleriyiz. Şimdiye kadar birçok farklı kurumda çalışmamıza rağmen üçümüzün de hedefi vücut dizaynırlığı idi.”

Mücahit Karakaş:
·        “Kişilerin yaşam boyu egzersizi prensip haline getirmelerini ve hedeflerine kısa vadede ulaşmalarını ortak amaç edinerek ‘Body Design Pilates’in kurucularından birisi olarak burada eğitimlere devam ediyorum.”

Röportaj: Özgün Küçükkahraman
Fotoğraflar: Yavuz Kaynar

Body Design Pilates’te nasıl bir hizmet veriliyor ve buranın bilinen pilates stüdyolarından farkı nedir?
Mücahit Karakaş: Pilates çok isim yapmış ama bu ününün yanı sıra yanlış bilinen ve mucize beklenen bir teknik olmuştur. Mesela Pilates hakkında en yanlış bilinen şey pilatesin kilo verdirdiği konusundadır. Fakat pilatesin böyle bir yetkisi yoktur. Kişinin yakabileceği kalori miktarı zaten belli. Bazal metabolizma hızı çok iyi ve kişi genç ise 250-300 kalori yakar. Ama ilerleyen yaşlarda kişinin bazal metabolizma hızı düşmeye başladıktan sonra vücuda almış olduğu enerjiyi çok iyi kullanamıyor. Doğal olarak biz pilatesin yanında functional trainer programı da sunuyoruz. Bu çalışmanın içinde, itme, çekme, zıplama, sıçrama, atlama gibi birçok hareket mevcut. Yani vücudu fonksiyonel olarak çalıştırıyorsunuz. Doğal olarak da bu sizin enerji metabolizmanızı daha hızlı kullanmanıza neden oluyor. Pilateste kullanamadığınız enerjiyi burada kullanarak daha çabuk kilo verebiliyorsunuz. Yani biz Body Design Pilates’de konusunda uzman olan hocalarımız eşliğinde üyelerimize pilates dersleri ile güç ve denge kazandırıyor, duruş bozukluklarını gideriyor ve duruş pozisyonlarını düzeltiyoruz. Sonra da functional trainer ile kişinin hedeflediği kiloya ve vücut şekline ulaşmasını sağlıyoruz. Mesela kişi geliyor ve “Ben karın kaslarına sahip olmak istiyorum” diyor. İşte bu hedefle bize gelen kişiyi biz öncelikle pilatese yönlendiriyoruz. Kişi pilateste eklem hareket genişliğini ve kuvvetini kazanıyor. Çünkü pilates bir kuvvet egzersizidir. Kişi, bu çalışmayı ben veya Emel hocamızın gözetimi altında birebir yapıyor. Günümüzde insanların hareketsiz çalışmalarından kaynaklanan, boyun, sırt, bel, diz ve kalça eklemlerindeki ağrılardan pilates sayesinde kısa sürede kurtuluyorsunuz. Bunun yanında pilatesle kişinin performansını belli bir seviyeye yükseltiyoruz. Daha sonra da Oğuz hocamızın gözetiminde kişiyi fonksiyonel çalışmayla hedeflemiş olduğu kiloya, hedeflemiş olduğu vücut tipine ulaştırmaya çalışıyoruz. Yani sahip olduğumuz bu iki yüz ile üyemiz istediği vücut tipine sahip olabiliyor.

Yani kilo problemi olan kişiler buraya gelip pilates ve functional trainer sayesinde zayıflayabiliyorlar…
Emel Kazıktaş: Şişman olan, bel fıtığı olan, boyun fıtığı olan, hamile kişiler, yaşı büyük ve küçük olan herkes buraya gelip bizimle çalışma yapabilirler.

“ÜÇÜMÜZÜN DE HEDEFİ
VÜCUT DİZAYNIRLIĞI”
Buradaki hocalara baktığımızda her birinin kendi uzmanlık alanları var. Peki, bu üçlü nasıl bir araya geldi ve böyle bir yer açma fikri doğdu?
E.K.: Hepimiz kendi dallarında uzmanlaşmış spor eğitmenleriyiz. Şimdiye kadar birçok farklı kurumda çalışmamıza rağmen üçümüzün de hedefi vücut dizaynırlığı idi. Tek başımıza dışarıda hizmet vermektense 3 hoca birleşip üçümüzün farklı yönlerini ortaya çıkararak aynı çatı altında kişileri hedefledikleri vücut tipine ulaştırmak istedik. Bu fikirle yola çıkarak Body Design Pilates Stüdyo’yu kurduk.

Kişiler buradan aile boyu nasıl yararlanıyorlar?
M.K.: Yediden yetmişe birçok kişi buradan yararlanabilir. Mesela Emel Hanım’ın geçmişte çocuklarla ilgili çok iyi tecrübeleri var. Çocuklara yönelik pilates dersini ülkemizde ilk veren spor eğitmenidir kendisi. Pilatesin yanı sıra yine çocuklara yönelik jimnastik dersleri veriyor. Aynı şekilde bebek bekleyen bayanlara hamile pilatesi eğitimini de yine Emel hocamız veriyor. Ben yaşlılarla uzun süre çalıştım. Rehabiliteye yönelik çalışmalarımız oldu. Mesela günümüzde kadınların % 90’ında diz problemi var. 14 yaşındaki bir kız çocuğundan tutun 60 yaşındaki bir kadına kadar birçok bayanda diz problemi ile karşılaştım ben. Buna benzer rahatsızlıklarda burada rehabilitif çalışmalar da yapabiliyoruz.
E.K.: Bir de burada tek başına çalışmıyor birey. Hocayla birebir çalıştığı için çok daha sağlıklı bir sonuç elde ediyor. Özellikle kişinin rahatsızlığı varsa birebir çalışmalar sayesinde kişi risk de almış olmuyor. Yani kişinin rahatsızlığına, yaşına, cinsiyetine hedeflediği vücut yapısına çok daha kolay ulaşabileceği bir hizmet veriyoruz burada. Zaten kişinin birebir ders alıyor olması her zaman hedefine kısa sürede ulaşması anlamına geliyor. Sakatlığı varsa kişinin bu problemi daha kısa sürede rehabilite etmesi kolaylaşıyor.
Oğuz Bora: Pilates ve functional trainer’ı kombinleyip sunduğumuz için kişi hedeflerine daha kısa sürede ulaşıyor. Kişinin tüm bunları birebir hocalar eşliğinde yapması kendisi için büyük bir avantaj. Mesela bir spor salonuna gittiğinizde koşarsınız ama bu koşu belki de sizin için doğru bir koşu değildir. Çünkü bilimsel metotlarla kişinin nabız aralığı belirlenir ve o nabız aralığında koşmasının kişiye faydası vardır. Aynı şekilde stretching de öyle. Belli vakitte görsel olarak birkaç tane hareketle yapılacak bir şey değildir stretching. Kişi stretching yaparken gerçek anlamda kaslarını ve kan dolaşımını hissetmelidir. Sonuç olarak da daha iyi şekilde rahatladığını ve kendine yararlı bir sonuç elde ettiğini görecektir.

“KİŞİLERİN YAŞAM BOYU EGZERSİZİ PRENSİP
HALİNE GETİRMELERİNİ AMAÇLIYORUZ”
Eğitim ve kariyer süreçlerinizi anlatabilir misiniz?
E.K.: Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan 2004 yılında mezun oldum. 2000-2004 yılları arasında İstanbul’un önde gelen spor merkezlerinde studio eğitmenliği yaptım. 2005 yılında İngiltere’de dil eğitimini tamamlarken orada pilates eğitimleri aldım. Londra da Wisdom School’da beden eğitimi öğretmenliği ve dans eğitmenliği yaptım ve yine Londra’daki St Mary’s Church’te Pilates Mat Work Out dersleri verdim. 2009-2011 yılları arasında İstanbul International School’da Beden Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Yogası ve Pilatesi eğitimleri verdim. Ardından Türkiye’deki Balance Body Üniversitesi’nin Pilates Eğitmenliği programlarını tamamlayıp, çeşitli spor merkezlerinin ve studio’larının pilates eğitmenliğini devam ettirdim. Aynı zamanda birçok sanatçının, işkadınının, işadamının ve birçok üst düzey yöneticinin Body Designer’liğini yapmaktayım. Şu an kurucusu olduğum ve eğitmenliğini yapmakta olduğum Body Design Pilates Studio’da eğitimlerimi vermeye devam ediyorum.
M.K.: 2000 yılında Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu öğretmenlik bölümünden mezun oldum. Çeşitli kulüplerin futbol ve badminton dallarında alt yapı antrenörlüğü yaptım. Gym ve kulüplerde çeşitli stüdyo dersleri verdim. 2003 yılı itibariyle Darülaceze müdürlüğünde “spor ve egzersiz” sorumlusu olarak görev aldım. 2003-2006 yıllarında Marmara Üniversitesi BESYO, Sağlık Eğitim Fakültesi, İBB Sağlık Daire Başkanlığı ortaklaşa yapmış oldukları ’aktif yaşlılık ve yaşlılığın geciktirilmesi’ proje çalışmasında görev aldım. Aynı proje kapsamındaki “Düzenli egzersiz ve sporla yaşlıların yaşam kalitesinin arttırılması” projesinde çalışmalar yaptım. Yine Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Murat Kaldırımcı ile “Sporun depresyona etkisi” adlı çalışmayı yönettik. Darüşşafaka Maltepe ve Yakacık rezidanslarında spor ve egzersiz görevlisi olarak görev aldım. Avrupa Birliği projesi kapsamında şizofrenlere yönelik eğitimci sertifikasına sahibim. BBU pilates eğitimi sertifikalarına sahip, atletik öğrencilerde pilates, hamilelik öncesi ve sonrası pilates, omurilik rahatsızlıklarında pilates, kalça, diz, omuz rahatsızlıklarında pilatesin rehabilitasyon amaçlı kullanımı gibi konferans ve workshop’lara katıldım. Bu alanda 2005 yılından beri çalışmaktayım. Son olarak da kişilerin yaşam boyu egzersizi prensip haline getirmelerini ve hedeflerine kısa vadede ulaşmalarını ortak amaç edinerek “Body Design Pilates”in kurucularından birisi olarak burada eğitimlere devam ediyorum.
O.B.: Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan 2008 yılında mezun oldum. Profesyonel olarak 6 yıl jimnastik ve 4 yıl kadar yüzme sporları içinde bulunduktan sonra 10 yılı aşkın süredir spor, sağlık ve turizm sektöründe, spor eğitmenliği, beslenme danışmanlığı ve yaşam koçluğu gibi alanlarda koçluk ve eğitmenlik yaptım. İstanbul’un önde gelen birçok spor tesisinde ve 5 yıldızlı otellerinde fitness yöneticiliği, personal trainer’lık, yüzme antrenörlüğü, jimnastik eğitmenliği ve stüdyo egzersizleri eğitmenliği görevlerinde bulundum. Türkiye’de fitness antrenörlük, personal trainer’lık, functional strength training, yüzme antrenörlük, kayak antrenörlük, cankurtaranlık, pilates, kinesis, power plate, birçok studio grup egzersizleri, bilim ve fitness adına birçok eğitime katılıp sahip olduğum bilgi ve tecrübe ile aynı zamanda ABD’de fitness, personal training, functional training, functional strenght training, stretching ve stüdyo egzersizleri gibi eğitimlere dâhil olup kariyerimde profesyonel eğitmenlik ve spor koçluğu kimliğine sahibim.

“TASARLADIĞIMIZ BİRÇOK
KEYİFLİ PROJELERİMİZ VAR”
Spora gitmek günümüzde sosyalleşmek olarak da algılanıyor. Burada kişilerin sosyalleşebileceği ortamlar yaratacak mısınız?
E.K.: Biz lokasyon itibariyle şehrin çok merkezindeyiz. Bağdat Caddesi’nde bulunuyoruz ve burada olmanın avantajınızı üyelerimizle birlikte yaşıyoruz. Örneğin hava güzel ve sahile inip orada çalışmamızı yapabileceğiz. Kimi zaman piknik, gezi, kayak tatili gibi aktivitelerle üyelerimize sıcak samimi ve tabii ki sporla iç içe sosyalleşebilecekleri ortamlar, etkinlikler sunacağız. Mesela kayağa gittiğimizde Oğuz hocamız kendilerine ücretsiz kayak dersi verecek. Bizler yine orada pilates derslerimize devam edeceğiz. Bunun gibi tasarladığımız birçok keyifli projelerimiz var. Onun dışında burada sıcak bir ortam sunmaya çalıştık. Biz burada yaşam koçluğu yaparak üyelerimizle uzun yıllar boyunca birlikte olmayı amaçlıyoruz. Bunun için de bizleri ailelerinin bir ferdi gibi görmelerini istiyoruz. Zaten şimdiye kadar çalıştığımız kulüplerde üyelerimizle öyle güzel dostluklar kurduk ki o hala bu dostluğu kopartmadan yeni adresimiz olan ve bize ait bir yer olan Body Design Pilates’de kendileriyle derslerimize devam ediyoruz.
BU YAZI http://www.klassmagazin.com/ ADRESİNDEN ALINMIŞTIR