Osteoporoz Nedir?-Nasıl Tespit Edilir?

Osteoporoz Nedir?


İnsan vücudunda kemik, kalsiyum ve fosfor deposudur. Kemiğin beslenebilmesi için A-C-D vitaminleri gerekmektedir. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, aşırı alkol tüketimi özellikle yaşlılarda menopozla birlikte kemik yoğunluğu kaybına bağlı osteoporoz gelişiyor (kemik erimesi). Osteoporoz temel olarak kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kemiklerde kofluk ve yumuşamaya yol açarak kolay kırılmaya ve ağrıya sebep olur ve özellikle kalçada başlar. Hormonal yapılarından dolayı erkeklerde olma derecesi çok sık değildir. Çünkü östrojen hormonu kadınlara göre az salgılanır.

Tespit Edilmesi


Kemik yoğunluk testleri adı verilen özel testler, vücudun çeşitli bölgelerindeki kemik yoğunluğunu ölçebilmektedir. Bir kemik yoğunluk testi ile:

  • Kırılma gerçekleşmeden önce osteoporuzun varlığı saptanır,
  • Gelecekteki kırılma olasılığı önceden tahmin edebilir,
  • DXA BMD ile kemik kaybı hızı belirlenebilir veya tedavinin etkileri gözlenebilir.

Önlemek İçin;


Kemik yoğunlugunun korunmasında kalsiyum alımının yanı sıra egzersizlerin rolü de çok büyüktür. Güçlü kemikler oluşturmak, daha sonradan gelişebilecek osteoporoza karşı en iyi korunma yöntemidir. Pilates egzersizleri yaparak da önlemenizi alabilirsiniz. Kadınların %80'inde Erkeklerin ise %20'sinde bu hastalık mevcuttur.

Kemik Kırılmaları Vücut Bölgelerinde;


Omurga da %45
Kalça da %20
Bilek de ise %15 civarında görülmektedir.

Body Design Pilates olarak Osteoporoza karşı önlem almak için Uzman hocalarla Pilates yapmanızı öneriyoruz.


Yazan Ve Hazırlayan: Emre Kazıktaş

Bu Kaynakta Resim Ve Resimler Alıntıdır