Pilates Nedir?

PİLATES NEDİR?


Pilates kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve genel olarak daha sağlıklı olabilmek için Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir.NEDEN PİLATES?Pilates tüm vücudu kapsayan egzersizleri bir araya getirip geliştirerek,zihin ve vücudu bir noktada toplayan 
  • nefes 
  • düzgün form 
  • etkin hareket kalıplarına dikkat edip dengeyi 
  • koordinasyonu arttıran 
  • stresi azaltan, 

oldukça güvenli, zorlayıcı olmayan ve günlük aktiviteyi arttıran spor yapmak isteyen herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak bir egzersiz sistemidir.


PİLATES İÇİN BELLİ BİR BAŞLAMA YAŞI VAR MIDIR?

Egzersizler oldukça güvenilir ve zorlayıcı olmayan bir etkiye sahip olduğu için 10 yaş üzeri herkes için uygundur.

ERKEKLERDE PİLATES

Görsel ve yazılı basında, pilatesin genelde bayanlar tarafından sahiplenilmesinden sonra, erkekler de pilatese bir bayan sporu olarak bakmaya başladılar. Fakat günümüzde hemen hemen bütün spor branşlarında erkekler ve bayanlar kategorilerinde yarışmaktadırlar. Pilates genel manada kuvveti, esnekliği artıran bir egzersiz olduğundan cinsiyet gözetmeksizin yapılmalıdır. Pilatesin mucidi bir erkektir. Pilates kasları kuvvetlendirir, dayanıklılık ve esnekliği artırır. Zihnin ve bedenin bütünlüğünü öngören bir egzersiz sistemi olduğundan denge ve koordinasyonunun artmasını, bir çok eklem ve omurga ağrılarının iyi gelmesi yanı sıra nefesin iyi kullanılmasıyla da pilates psikolojik bir rahatlama sağlar. Bu kadar faydalı olan egzersizden neden erkekler faydalanmasın?

PİLATESİ NE KADAR SÜRE YAPMALIYIM?

Pilatesi imkanınız varsa bir ömür boyu yapabilirsiniz. Düzenli yapılan pilates sizin ince zarif ve estetik görünmenizi sağlar. Kendinizi iyi hissedersiniz yada ağrılarınızdan tamamen kurtulursunuz, günlük yaşamınızda daha aktif hale gelirsiniz. Hem iş hayatınızda hemde özel hayatınızda ki performansınız gözle görülür şekilde artış gösterir. Duruş bozukluğunuz düzelir, sakatlanma riskiniz minimum düzeyde olur, sakatlanma sonrasında ki toparlanma evreniz en hızlı sürede olur. Kilonuzu kontrol altına alırsınız. Hormonal rahatsızlıklarınızdan dolayı kilo vermede zorlansanız da kilo almazsınız. 
  • Şeker 
  • kolestrol 
  • tansiyon 
  • eklem rahatsızlıkları gibi 
sağlık problemlerinizin düzenlenmesinde yardımcı olur. 

PİLATES ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

Pilates zayıflamaya yardımcı olur fakat tek başına yeterli değildir. Pilates bir kuvvet egzersizi olduğu için kaslarınız kuvvetlenir ve doğal olarak ta vücudun ihtiyacı olan enerji miktarında bir artış olur. Uygun diyet ve kardiyovasküler (dolaşım) çalışmayla sonuca ulaşmanız mümkün hale gelmektedir.

PİLATESİ NEREDE YAPABİLİRİM?

Pilates , günümüzde gym, clup, sanat merkezleri, yoga merkezleri, bale kursları vb… yerlerde yapılmaktadır. Fakat pilates stüdyosu tercihiniz olsun. Bir pilates stüdyosunda, reformer, trapeze, chair, barrel, arc barreli form roller, rotator disk, mini mat, mat vb... bulunmaktadır. Pilatesi nerde yapabilirim sorusunun en güzel cevabı Body Design Pilates'tir :)

PİLATESİN FAYDALARI NELERDİR?

Yöntem olarak pilates hem günlük hayatımızdaki faliyetlerde hem de sporcu olanlarda atletik faaliyetlerde üst seviyelere çıkmamızda yardımcı olmaktadır. Sakatlık riskini en aza indirerek, sakatlık sonrası ise hızlı toparlanmamızı sağlamaktadır. Günümüz egzersiz sistemleri içinde her derde devadır diyebiliriz! Pilates kasları kuvvetlendirir ve eklemlerde hareket genişliği sağlar. Kasların elastikliğini arttırarak esnekliğin gelişimine katkıda bulunur.

PİLATES YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ!

Pilates yaparken siz değil hocanızın dikkatli olması gerekir. Sizin ulaşmanız gereken motivasyonu sağlayarak sizleri tam konsantre durumuna ulaştırıp eğitimcinin direktiflerini alarak uyarılarını uygulamalısınız. 

PİLATES YAPARKEN NASIL GİYİNMELİYİM?

Rahat ve esnek olan bir tişört ve ya body, eşofman ya da tayt giyeceğiniz malzeme sizin hareketinizi kesinlikle kısıtlamamalıdır.


Yazan Ve Hazırkayan: Body Design Pilates Hocalarımız