Eklem Nedir?-Vücudumuzda kaç tane eklem bulunur


Eklem Nedir?Eklem sözcüğünü türkçede ki "ek" sözcük yapısından da anlayabileceğimiz açıklamasıyla 


"Kelimelerimizin kök ya da gövdelerine gelerek onların cümle içerisindeki görevlerini belirleyen ya da kelimelerden yepyeni sözcükler türetmeye yarayan dil birimlerine ek denir"diye tabir edilmiştir ve bu çağrışımdan yola çıkarak kelimelerin görevlerini belirlemesinden anatomide ki eklem sözcüğüne çağrışım yaptırır isek; Kemikleri ele alalım bacağımız da iki kemik olsun fakat bir yere otururken diz bölgemizden aşağısındaki kemik dik iken diz bölgemizin yukarısındaki kemik ise dizden itibaren düz bir hizadadır eğer öyle olsamasaydı kimse bir yere oturamazdı. Örneğin; sopayı düşünün dümdüzdür,, bacağımız eğerki sopa gibi dümdüz olsaydı arasında eklemler olmasaydı yürürken ki halimizi bir düşünsenize, düşündüğünüzde çok komik olduğunu sizde farketmişsinizdir:).
Yukarıda ki resmi ele alalım, Oturma pozisyonunda kişinin baldır bölgesi karşıyı gösterir iken, diz den aşağısı ise yeri göstermektedir. Eklemler de işte bu durumda bükülmeyi sağlayan kontakt bir görevde bulunur.
Vücudumuzdaki iki kemiğin birbirine bağlanmasını sağlayan ve bu iki kemiğin birlikte hareket etmesine yardımcı olan bir nevi köprü vazifesinde bulunmaktadır. Eklem için köprü vazifesinde derken tabi , düz bir sopa gibi başı da sonu da aynı gitmez eklemlerin amacı,bir taraf aşağı yada yukarı iner-çıkarken diğer tarafın aynı hizada kalmamasını sağlar. Tabi bunları yaparken de bağlar ve kaslar sayesinde kemikler istediğimiz hareketi yapar. Kapılar örneğin; Kapının duvara monteli kısmı vardır fakat kapıyı açarken duvarda kapıyla beraber gelmez. İşte bu aradaki metal parçalar kapının eklemidir. İnsan vücudundaki eklemlerde kemiklerin bağlantı kısımlarının hareketlerimizi yaparken harekete olanak tanıması ve dengeyi sağlaması kısmından sorumludur.
     Malesef ülkemizde çoğu kişilerde eklem rahatsızlıkları bulunmaktadır. Düzenli spor yapmama ve gereğinden fazla yüklenilen eklemler bir zaman sonra anlaşılabilir kapı örneğinde de verdiğim gibi  bir zaman sonra hor kullandığımız açılıp kapanan kapının bile bu metal bölümü bozulmaktadır. O yüzden eklem rahatsızlığı çok ciddi bir problemdir ve doktorunuza gidip kesinlikle ileriki yaşlarda sorun yaşamamanız için tedavi olmanız gerekmektedir.


Kapının yanlarında bulunun gri renkli metallere dikkat etmişsinizdir. Bunlara kapının eklemleri diyebiliriz.

EKLEMLER KAÇA AYRILIR VE KAÇ TANE EKLEME SAHİBİZ?


Eklemler yapısına ve fonksiyonlarına göre kendi içinde ayrılırlar fakat en çok bilininen Fonksiyon bakımından Sinovyal Eklem Tipini sizlere açıklayacağım çünkü Sinovyal eklem tipi oynar eklemlerimzdendir ve oynamaz-yarı oynar eklemlere göre daha çok bilinmektedir.Sinovyal Eklemler 7 ye ayrılır fakat bir eklem omurgada olduğundan dolayı ben sizlere 6 tanesinden bahsedeceğim

Pivot Eklemler

Boyun ve kolumuzun dirsekten sonraki kısmın da bulunur


Menteşe Tipi Eklemler
Dirsek ve diz de bulunur.

Elipsoid Eklemler
El bileği ve elde bulunur

Top ve Yuva tipi eklemler:Kalça ve omuzda bulunur


Kayar EklemlerEl bileği ve  omuz da bulunur

Eyer Tipi Eklemler:

Baş parmağı ve omuzda bulunur.


Yazan ve Hazırlayan: Emre Kazıktaş

Not: Lütfen bilgiyi kopyalarken alıntı olarak ismimi  ve kaynak adresi belirtiniz.