Pilates salonu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?- Sağlığımızı kimlere emanet etmeliyiz?

Herkese merhaba günümüz trend sporlarından biri olan omurga ve duruş bozuklukları üzerine çalışmaların yapıldığı ve  ciddi yatırımların olduğu (pilates) bu sporda  insanların bilgisiz ve tecrübesiz antrenörler  yüzünden sakat kalma, omurga da kaynaklanan bozuklular ve en önemlisi de anatomik ve biyolojik bir takım  bedensel rahatsızlıkların başlangıcına maruz kalması kaçınılmazdır.

Özellikle ilk başlarda kişiler bu oluşumların farkında olmadıklarından ilerki zamanlarda belki de geri dönüşü olmayacak bedensel sağlık sorunlarını yaşamakta ve  yanlış seçimlerinin cezasını çekmektedirler. 

Peki anlattığım tüm bu olayları yaşamak istemeyen kişilerin ne yapması gerekiyor?


Öncelikle spor hayatım boyunca çeşitli branşlarla tanışma ve uygulama fırsatında bulunmuşumdur. Bilgili ve tecrübeli antrenörlerle çalışma imkanına sahip olduğumdan dolayı bedensel ve ruhsal yönden çok sağlıklı bir birey olarak kendimi geliştirme imkanına sahip olmuşumdur. Fakat çoğu insan benim gibi şanslı olamayabilir.
 Kullanılan ekipmanın kalitesi, kişinin ruhsal yönden pozitif olması ve antrenör,eğitmenin de bulunduğu bu çemberde  insanın kendini geliştirememesinin birden çok açıklaması ve kanıtlanmış bulguları vardır.

Spor da en büyük etken kişi olduğu kadar kişiyi yönlendiren antrenör ve eğitmenlerin dallarında uzman olması ve tecrübesi, ister istemez sizleri gelecekte daha sağlıklı bir birey yapmak için en büyük silahtır.

Anlaşıldığı üzere bir takım sorularla  isteklerimize yanıt bulalım...

Pilates Salonuna gidecekler öncelikle nelere dikkat etmelidirler?


Öncelikle her şey bence spor yapacak kişide başlıyor. Pilates yapmak isteyen birey gerçekten bu işi yapmak istiyor mu? Çünkü kişi mutsuz olarak yaptığı işi ve mutsuz olduğu bir ortamda hiç bir işten verim alamaz.


Stüdyoyu keşfetmek mi?


Evet stüdyoyu bu işe karar verdikten sonra ikinci adımımızda  keşif gezilerimizle keşfediyoruz. Kullandıkları malzeme, ekipman ve hizmet bizim için çok önemli. İnsanların yoğun olarak kullandıkları bu yerleri keşfederken hijyenin çok önemli olduğunu da unutmamak lazım.


Hijyenik olmasının bize ne yararı var?


Bakteriler sıcak ortamları çok severler ve sürekli üreyerek çoğalırlar. 
Spor merkezleri ve stüdyolarda insanların çok kullandıkları mekanlar olarak sağlık sorunu olan kişilerinde spor yaptıkları   yerler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım . Bedensel ve kinetik yapılan hareketler sonucu içerideki ortam sürekli bir ısınma içerisindedir. Hijyen bakımından kötü olarak nitelendirdiğimiz bu yerlere gitmemenizi sağlınız açısından düşündüğünüzde bana hak vereceksinizdir. Kullanıldığımız ekipmanların üzerinde göremediğimiz bakterilerin ağız, burun ve vücudumuza girmesini kimse istemez diye düşünmekteyim.


Stüdyoyu keşfettim ortam hijyenik ya sonra...

Her şey çok güzel ilerliyor kararımı verdim gibi fakat bu yeterli mi?


Hayır tabi ki de, önce ki kısımlar da belirttiğim gibi ekipmanlar bizim için çok önemli. Stüdyoda sadece pilates aletleri olması demek bizim için yeterli mi? Tabi ki de hayır. Kardiyovasküler ekipmanlarında olması (koşu bandı) bize  çeşitlilik sağlayacak, sağlığımızı korumamızda bize destek olacaktır. Ekipmanlar neden önemli? Çünkü kullanacağımız bu ekipmanların sağlam olması yapacağımız sporu daha sağlıklı kılacakdır. Tabi ne alakası var diyenleriniz olacaktır ama örnek vermek gerekirse reformer da çalışacak bir bireyi ele alalım;Birey çalışmak için pilates aletine geçti fakat o da ne reformer aletinin yaylarında sorun var kişi çalışıyor fakat bir türlü ilerleme kaydedemiyor hoca da belki de bunun farkında değil fakat bu tarz ufak tekniksel hataların kişilerin o dalda performansını arttırmasını bekleyemeyiz ve bu gibi bir sürü sorun bu sporda kısa zamanda bizim negatif düşüncelere sahip olmamız için kanıt niteliğinde değil midir?


Uzman mı şart illa ki?


Evet uzman, her branşta benim kişisel görüşüme göre şarttır. Çünkü uzman kelimesini o dalda uzmanlaşmış tecrübe kazanmış kişiler için kullanmaz mıyız?


Ya uzman biri yoksa?


Her şey dört dörtlük biz pilates yapmaya hazırız fakat o da ne? Hoca bu işi yaptırıyor fakat bir zaman sonra kalça da kayma omurga da artan şiddetli ağrılar başlamış. Geçer buda geçer.... 
Bu tarz durumlara maruz kalmamak için illa ki uzman şart dır. Bu sporda anatomi bilgisine hakim olmuş olamayan biri ne sizi istediğiniz performansa ulaştırır ne de kendisi yaptığı mesleği iyi icra edebilir.

Örneğin; Kendinizi 3. sınıf tıpta okuyan birine mi ameliyat olmak için emanet edersiniz yok sa okulunu bitirmiş kendi dalında uzman bir sürü ameliyat geçirmiş birine mi?

Bu soruyu kendinize sorduğunuz da eminim herkes uzman birini seçecektir.

Her şey bu kadar mı ?


Evet her şey bu kadar basit. Pilates yapmaya karar verdiğimizde bu yazdıklarımı göz önüne alarak bu işe kalkışırsanız çok mutlu olacağınızdan eminim. Olmayanlar  da elbet ki olacaktır!!!

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve eleştiride bulunmak isteyen siz okurlarıma lütfen bana ulaşıp soru ve eleştirilerinizi yöneltmenizi rica ederim. Hepinize sağlıklı ve sporlu yaşamlar dilerim

Yazan ve Hazırlayan: Emre Kazıktaş