Osteoartrit Nedir ve Tedavide Sporun Etkileri

Eklemler, vücudumuzda kemikler arası yastık görevi yapması haricinde kemiklerin birbirine bağlanmaları ve hareket kabiliyetlerini sağlayan, anatomide ki adı ile articularis (eklemler) iskelet ve kas sistemi için hayati öneme sahip ve çok dikkat edilmesi gereken, ileri seviye rahatsızlıkları önlemek için büyük öneme sahiptir.


A)Eklem Nedir?


İki kemiğin bağ ve kaslar sayesinde birbirine bağlanmasını sağlayan köprü vazifesi gören, eklem sıvısı ve eklem kapsülleriyle, sürtünmeyi azaltıp, sıkı bağlar oluşmasını sağlayan yapıya eklem denir. 

Eklemler Yapısına Göre


(Oynar) Sinoyval, (Oynamaz) Fibröz ve Yarı-Oynar Kartigalinöz 


B)Sinovyal Eklem Tipi


Eklemler yapısına ve fonksiyonlarına göre kendi içinde ayrılırlar fakat en çok bilininen Fonksiyon bakımından Sinovyal Eklem Tipini sizlere açıklayacağım çünkü Sinovyal eklem tipi oynar eklemlerimzdendir ve oynamaz-yarı oynar eklemlere göre daha çok bilinmektedir.Sinovyal Eklemler 7 ye ayrılır fakat bir eklem omurgada olduğundan dolayı ben sizlere 6 tanesinden bahsedeceğim.


Pivot Eklemler


Boyun ve kolumuzun dirsekten sonraki kısmın da bulunur.

Menteşe Tipi Eklemler


Dirsek ve diz de bulunur.

Elipsoid Eklemler

El bileği ve elde bulunur.

Top ve Yuva tipi eklemler:

Kalça ve omuzda bulunur.

Kayar Eklemler

El bileği ve omuz da bulunur.

Eyer Tipi Eklemler:

Baş parmağı ve omuzda bulunur.


Osteartrit Nedir?


Eklemlerin uzun süre baskı altında aşınması, yanlış yapılan spor, zemin çeşitliliği çok fazla merdiven inip çıkma ya da hareketsizlik sonucu beslenememe ve yıpranması sonucu ağrıya sebep olmasına osteartrit denir.


Egzersizlerle Rahatsızlığı Engellemek Mümkün müdür?


"Uzman Hocalar Eşliğinde" yapılacak egzersizlerle rahatsızlığı minimuma indirmek mümkündür. Pilates egzersizleri bu tarz eklem rahatsızlıkları için en uygun egzersiz sporudur. 

Neden Pilates?

Pilates bir çok sağlık için fayda sağlamaktadır. Osteoartrit, Pilates hareketleri sayesinde, kasların esnekleşmesi ve uzaması sonucu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Stretching yani pilates egzersizleri, kan akışını arttırdığı için kas ve tendoları besler. Daha iyi dolaşım olması da ağrı ve sertliği rahatlatmak için önemlidir. 

Çünkü pilatesin ilkeleride bu tarz hastalıkların oluşumunu engelliycek nitelikdedir!

Pilates bu ilkelere dayanmaktadır:1- Zihinsel odaklanma ve kas kontrolü
2-Egzersiz sırasında ve sonrasında uygun omurga pozisyonu
oluşturmak
3-Sırt ve karın kaslarının gelişimiyle düzgün bir duruşa
kavuşmak
4-Nefes teknikleri zihinsel odaklanma ve merkezleme tanıtmak için kullanılır.
5-Kas uzatma, güçlendirme ve kaslarda esnekliğin arttırılması

Body Design Pilates Olarak Uzman Hoca Kadromuzla Osteoartrit rahatsızlığı bulunan bireylerin pilatesi tercih etmelerini ön görürüz.