Reformer Pilates

Reformer Pilates

Pilates Reformer
Reformer Pilates

Reformer

Reformer , Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş çok yönlü bir ekipmandır. Reformer aletinin tasarımının ilk temelleri 1. Dünya savaşı döneminde yaralı askerleri yataklarında tedavi etmeye başlamasıyla atılmıştır. Joseph Pilates’in hastanede yataklara ve duvarlara taktığı yaylarla hastaları tedavi etmesi aslında bugünün modern Reformer aletlerinin ilk denemeleridir .

Reformer Aleti
Reformer


Reformer aleti üzerine yatılan bölüm kızaklı bir yapıya sahip olup dirençleri farklılık gösteren yaylar ile desteklenir . Bu hareketli sistem üzerinde ise omuz desteği ve başınızı yerleştirdiğiniz başlık bulunmaktadır.Aletin fonksiyonel yapısı sayesinde farklı vücut yapılarına sahip kişilerin ve vücut yapısındaki engelleri ( bazı kasların kısa ve esnekliğinin az olması) göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanabilmektedir. 

Reformer Egzersiz

Reformer üzerinde egzersiz yaparken, amaç kuvvetimizi geliştirmek, doğru şekilde esnetmek, denge merkezini kuvvetlendirmek, postür bozukluklarını düzeltmek ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, ve akıcı hareket ilkelerine uygulanmaktadır. Derslerde tüm bölgelere yönelik çalışmaları içermeli,çünkü amaç sadece belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir. 


Reformer aleti, özellikle yatarak uygulanan hareketlerde yer çekiminin etkisini azalttığı için kişinin daha rahat hareket etmesini sağlar. Egzersizlerin vücut ağırlığı kullanılarak yapılmasına karşın kaslar güçlenir ve yatay pozisyonda olunduğu için bu esnada eklemlere yük binmesine de engel olunur. Reformer aleti doğru eğitmen ile çalışıldığı takdirde bu şekilde güvenli olma özelliğini de taşımaktadır.

Pilates Reformer Sınıf Grupları

Reformer dersleri birebir yapılabileceği gibi grup dersi de yapılabilmektedir. Grup dersleri 4 kişiyi geçmemelidir.çünkü eğitimin doğru ve kısa sürede gözle görülür sonuçlar alınabilmesi için kişilerin seviyesi birbirine yakın olmalı ve eğitmenin kişiler ile birebir ilgilenebilmesi gerekmektedir.